Technologie i systemy bezpieczeństwa stosowane w modelach VOLVO

Ostatnimi czasy natknąłem się na kilka ciekawych artykułów mówiących o technologiach i systemach bezpieczeństwa stosowanych w samochodach Volvo. Sama marka słynie z tego, że produkuje bezpieczne auta pod względem konstrukcji aut, ale auta posiadają kilka systemów które potrafią ochronić użytkowników, poprzez np. przesuwanie fotela kierowcy i pasażera podczas uderzenia w tył pojazdu.

Whips – Whiplash Protection System
System ochrony pasażerów przed uszkodzeniami kręgów szyjnych podczas uderzenia w tył pojazdu. System aktywnego oparcia fotela i zagłówka w momencie uderzenia w tył pojazdu cofa oparcie fotela do tyłu wychylając jednocześnie zagłówek do przodu. W ten sposób zagłówek „wychwytuje” szarpniętą głowę pasażera jeszcze przed niebezpiecznym odrzuceniem jej do tyłu.

SIPS – Side Impact Protection System
System zabezpieczający pasażerów pojazdu przed skutkami uderzeń bocznych, specjalny sposób konstruowania karoserii pojazdu, zorientowany na maksymalnym rozproszeniu energii uderzenia bocznego na szkielecie karoserii (energia uderzenia rozpraszana jest na całej powierzchni karoserii, zamiast tylko na miejscu uderzenia).

Dynamic Stability and Traction Control (DSTC)
System, który chroni Cię przed poślizgami – monitoruje kierunek jazdy, prędkość obrotową kół oraz kąt skrętu kierownicy – i w razie potrzeby ogranicza moc silnika oraz przyhamowuje odpowiednie koła.

Pedesterian Airbag
Poduszka powietrzna chroniąca pieszych jest elementem bezpieczeństwa w zakresie. Działa tylko w zakresie prędkości od 20 km/h do 50 km/h.

Distance Alert
System ostrzega przed zbytnim zbliżaniem się do pojazdu, który jedzie
przed Tobą. Dzięki niemu dokładnie wiesz, ile zostało Ci czasu na reakcję.

Active Cruise Control
Aktywny tempomat pomagający utrzymywać bezpieczną odległość od jadącego przed Tobą samochodu przy każdej prędkości – z automatyczną skrzynią biegów w zakresie prędkości od 0 do 200 km/h dzięki funkcji Queue Assist, a ze skrzynią manualną od 30 km/h do 200 km/h.

Road Sign Information
Aktywny system dzięki, któremu nie przegapisz ważnych znaków drogowych. Zamontowana z przodu kamera wykrywa znaki ograniczenia prędkości oraz zakazu wyprzedzania i wyświetla je kierowcy.

Active High Beam Control
Aktywny układ sterowania natężeniem światła dzięki,któremu możesz nocą cały czas jechać na długich światłach nie oślepiając innych – zarówno tych nadjeżdżających z naprzeciwka, jak i tych jadących za Tobą.

Oczywiście jest to kilka przykładów z wielu systemów, lecz ja wybrałem te, które najbardziej mnie zaciekawiły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *