Pojazd, który ostatnio mnie zafascynował…

Ostatnimi czasy (kilka miesięcy wstecz) myślałem sobie o rozwoju motoryzacji na świecie. Dawniej samochody, motocykle wykorzystywane były dla wojska, mało kto mógł sobie pozwolić na samochód. Do czego dążę? Otóż mam na myśli postęp jaki zrobili ludzie produkując różne pojazdy. W czasach PRL-u Fiat 126p był rarytasem i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić, a teraz? Teraz Fiat widywany jest u kolekcjonerów i (nie oszukujmy się) na złomowisku.

Technika poszła do przodu. Produkowane są coraz to lepsze modele. Konkurencja wciąż rośnie więc konsumenci mają z czego wybierać. Dla mnie największy przełom w motoryzacji zrobiła firma Tesla, wypuszczając na rynek samochód elektryczny. Konkretnie chodzi mi o Tesle Model S. Według mnie jest to samochód ponadczasowy (tak wiem, mówiłem to już o E60). Jego bryła przypomina mi Jaguara XF. Środek? Środek jest czystym dziełem Elona Muska, no jedynie wajchę zmiany biegów ściągnął z Mercedesa. Ten 17 calowy wyświetlacz, robi wrażenie na prawie każdym, ponieważ są zwolennicy zwykłych „pokręteł”. Osobiście uważam, że ekran zabiera dużo uwagi kierowcy podczas jazdy, lecz nie mam żadnych sensownych powodów aby być przeciw.

Co do silnika? Ha! Tu nie ma silnika, co prawda są ale elektryczne. Tesla w swoim aucie proponuje ciekawą gamę tych jednostek.

DANE TECHNICZNE TESLA MODEL S (I) (2013 – 2016)

Moc – 306 KM, 320 KM, 332 KM, 367 KM, 378 KM, 381 KM, 387 KM, 421 KM, 422 KM, 539 KM, 700 KM

Liczba miejsc: 5
Liczba drzwi: 4
Skrzynia biegów: Bezstopniowa
Napęd: Stały 4×4

DANE TECHNICZNE TESLA MODEL S (II) (2013 – 2016)

Moc – 320 KM, 332 KM, 422 KM, 539 KM, 613 KM

Liczba drzwi: 4
Liczba miejsc: 5
Skrzynia biegów: Bezstopniowa
Napęd: Stały 4×4, na tylne koła

Tesla jak na auto hatchback ma dość pojemny bagażnik. Przy rozłożonych siedzeniach pojemność wynosi 1645 litrów a przy złożonych 745 litrów. Zasięg Tesli Model S przy pełnym naładowaniu baterii zależy od wersji

  • 40 kWh 257km (ograniczony elektronicznie)
  • 60 kWh 370km
  • 85 kWh 483km
  • SPORT 85 kWh 483km

Warto wspomnieć że użytkownicy Tesli mogą bezpłatnie i dożywotnio z Super Chargerów. Są to ładowarki rozmieszczone w niektórych miastach dla użytkowników aut tej marki

Podsumowując, Tesla to samochód dla ludzi którzy mają pieniądze i czas, ponieważ ceny używanych samochodów zaczynają się od 150 000 złotych, oraz posiadacz musi mieć czas aby go po prostu ładować.

A Tesla electric car supercharger station is seen in Los Angeles, California, U.S. August 2, 2018. REUTERS/Lucy Nicholson

Bez lusterek, z kamerami i tabletami w środku?

Jak wiadomo nam wszystkim, technologia w XXI wieku idzie do przodu. Nieraz można zobaczyć nowinki techniczne w świecie motoryzacji np. tak rozbudowany komputer pokładowy w aucie, że aby pojąć wszystkie funkcje trzeba posiedzieć nad systemem co najmniej tydzień. Marka mercedes postanowiła wyjść o krok dalej od współczesnych projektantów i inżynierów i umieściła w swoich ciężarówkach kamery, które zastępują lusterka. Zacznijmy od początku. Ramiona z kamerami są ruchome, więc po podpięciu naczepy lub przyczepy kierowca wyznacza więc na ekranie koniec zestawu, by komputer mógł połączyć to z ruchami układu kierowniczego. Tylko po co to? Po to aby podczas skrętu zestawu ramiona kamer będą się poruszały, podążając za tyłem ciężarówki. Co też ważne, obudowy kamer posiadają automatyczne podgrzewanie. Kiedy komputer rozpozna niską temperaturę na zewnątrz, uruchomi podgrzewanie chroniąc obiektywy przed zamarznięciem. Warto również dodać, że kamery będą wyposażeniem standardowym. Istnieje również opcja zamówienia sobie ciężarówki z fizycznymi lusterkami, wówczas cena zakupu będzie minimalnie niższa. Kolejną ciekawostką jest to, że kamery możemy uruchomić także przyciskiem umieszczonym przy łóżku, by zobaczyć bezpośrednie otoczenie pojazdu. Co więcej, obraz będzie widoczny nawet w nocy, ponieważ urządzenie korzysta z techniki rozpoznawania ciepła. Jeśli usłyszymy niepokojące dźwięki z zewnątrz, będziemy mogli szybko sprawdzić co się dzieje w otoczeniu naszej ciężarówki.

Mercedes postanowił poprawić deskę rozdzielczą. Gdy wsiądziemy do ciężarówki nie zobaczymy tam fizycznych przycisków, a dwa ekrany. Na pierwszym ekranie można przeglądać szeroko rozumiane dane z komputera pokładowego, a na drugim będziemy mogli obsługiwać system audio, nawigację satelitarną oraz ogrzewanie i klimatyzację. Co więcej, na drugi ekran będzie można przenieść obsługę swojego smartfona. To zasługa systemów Apple CarPlay oraz Android Auto, które pozwalają z deski rozdzielczej obsługiwać różnego rodzaju aplikacje. Mowa między innymi o Spotify, czy Google Maps. Nowością na desce rozdzielczej jest obsługa hamulca ręcznego. Pozbyto się fizycznej wajchy. Ponadto elektronicznie sterowany ręczny został wzbogacony o funkcję automatycznego podtrzymywania auta na wzniesieniu. Dzięki temu ruszanie na pochyłości będzie łatwiejsze.

Na pokładzie nowego Actrosa pojawił się również autopilot noszący nazwę Active Drive Assist (ADA). Rozwiązanie to zostało stworzone dla kierowców znudzonych monotonną jazdą po autostradzie, a mimo to muszą ją kontynuować. Samochód sam skręca, pokonuje zakręty i utrzymuje się w pasie ruchu. Potrafi też hamować i przyspieszać, by utrzymać ustawioną na tempomacie prędkość, a jednocześnie nie wjechać w żaden inny pojazd. Mówiąc więc krótko, ADA to rozwiązanie, z którego będzie można korzystać chociażby na autostradach. Co jednak ważne, autopilot drugiego stopnia nie zareaguje na wskazania urządzeń regulujących ruch. Kierowca musi zatrzymać auto przed czerwonym światłem, czy też na skrzyżowaniu z drogą główną.

Zmodernizowany Mercedes trafił na rynek w kwietniu 2019. Wówczas do klientów powinny trafić pierwsze egzemplarze.

Chcesz być na bieżąco? Polub nasz FanPage!

SIPS – Side Impact Protection System
System zabezpieczający pasażerów pojazdu przed skutkami uderzeń bocznych, specjalny sposób konstruowania karoserii pojazdu, zorientowany na maksymalnym rozproszeniu energii uderzenia bocznego na szkielecie karoserii (energia uderzenia rozpraszana jest na całej powierzchni karoserii, zamiast tylko na miejscu uderzenia).

Dynamic Stability and Traction Control (DSTC)
System, który chroni Cię przed poślizgami – monitoruje kierunek jazdy, prędkość obrotową kół oraz kąt skrętu kierownicy – i w razie potrzeby ogranicza moc silnika oraz przyhamowuje odpowiednie koła.

Pedesterian Airbag
Poduszka powietrzna chroniąca pieszych jest elementem bezpieczeństwa w zakresie. Działa tylko w zakresie prędkości od 20 km/h do 50 km/h.

Distance Alert
System ostrzega przed zbytnim zbliżaniem się do pojazdu, który jedzie
przed Tobą. Dzięki niemu dokładnie wiesz, ile zostało Ci czasu na reakcję.

Active Cruise Control
Aktywny tempomat pomagający utrzymywać bezpieczną odległość od jadącego przed Tobą samochodu przy każdej prędkości – z automatyczną skrzynią biegów w zakresie prędkości od 0 do 200 km/h dzięki funkcji Queue Assist, a ze skrzynią manualną od 30 km/h do 200 km/h.

Road Sign Information
Aktywny system dzięki, któremu nie przegapisz ważnych znaków drogowych. Zamontowana z przodu kamera wykrywa znaki ograniczenia prędkości oraz zakazu wyprzedzania i wyświetla je kierowcy.

Active High Beam Control
Aktywny układ sterowania natężeniem światła dzięki,któremu możesz nocą cały czas jechać na długich światłach nie oślepiając innych – zarówno tych nadjeżdżających z naprzeciwka, jak i tych jadących za Tobą.

Oczywiście jest to kilka przykładów z wielu systemów, lecz ja wybrałem te, które najbardziej mnie zaciekawiły.